<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<!DOCTYPE html> <html lang="en"> <head> <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1"> </head>
img { max-width: 100%; display: block; }

آداب حضور برسر میزـ اهمیت آداب معاشرت غذاخوردن

آداب حضور برسرمیز

۱.آداب حضور بر سر میز

چه رسمی باشد چه غیررسمی از نشانه‌هایی است که انسان را از حیوان متمایز می‌سازد. هیچ‌چیز به‌اندازه آداب غذا خوردن و عملکردهای اجتماعی فرد را از چهار پایان جدا نمی‌کند. وقتی انسان از رفتارهای خود خاطر جمع باشد آرامش بیشتری احساس می‌کند و بهتر می‌تواند حضور خود را در میهمانی بروزدهد.

در اینجا اصول اساسی آداب حضور بر میز غذا را توضیح می‌دهیم. و به طرز چیدن میز، بخش‌های مختلف غذا و روش‌های غذا خوردن می‌پردازیم.
غذا باید در محیطی آرام، هماهنگ و متعادل صرف شود. و قضاوتی که انسان‌ها در مورد شخصیت شما می‌کنند بر اساس نحوه صرف غذا و رفتارهای اجتماعی می‌باشد. رفتار افراد بر سر جای خود چگونه باید باشد؟ اگر اشخاص بر آداب صحیح صرف غذا مسلط باشند، اعتمادبه‌نفس بیشتری دارند . به نسبت قدیم، امروز آداب صرف غذا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

۲.استفاده از دستمال‌سفره

آداب حضوربرسرمیز-دستمال سفره

بعدازاینکه روی صندلی خود جای گرفتید صبر کنید تا میزبان دستمال‌سفره اش را بردارد و روی میز جلوی خود قرار دهد. در این حالت شما و باقی میهمانان هم می‌توانند دستمال‌سفره را بردارند و جلوی میز خودتان قرار دهید.

در اکثر رستوران‌ها گاهی دستمال‌سفره را به شکل فانتزی تا کرده روی بشقاب یا درون لیوان جای می‌دهند. و اگر برای لحظاتی میز را ترک کنید دستمال جدیدی در بشقاب تان می‌گذارد و این عمل یکی از آداب حضور بر سر میز غذا می‌باشد.

 

۳.زمان شروع غذا

وقتی میهمانان بخش اول غذا را دریافت کردند. می‌توانند غذا را میل کنند. وقی میزبان از میهمان می خواهد که صرف غذا را آغاز کند با چنین عمل شایسته‌ ای میزبان شروع به خوردن می کند.

 

۴.توجه به وضعیت و حالت بدن پشت میز

به ژست و حالت بدن خود توجه کنید و توصیه‌های زیر را مدنظر داشته باشید.
۱. پشت میز همواره صاف و مستقیم بنشینید. این کار تأثیر خوبی بر جای می‌گذارد.
۲. در حالت صرف غذا باید کف هر دوپایتان را روی زمین قرار دهید.
۳. کفش باید همچنان به پایتان باشد.
۴. می‌توانید دستتان را تا ساعد روی میز بگذارید ولی آرنجتان نباید روی میز قرار بگیرد. برای جلوگیری از تماس بدنی با دیگر افراد.
۵. هنگام صرف غذا صاف و مستقیم روی سه‌چهارم صندلی‌تان بنشینید. در چنین حالتی روی غذا خم نشوید. چنگال یا قاشق غذا را به‌راحتی به دهان ببرید.
۶. غذا را با ولع و شتاب از روی میز به دهان نبرید. روی بشقاب غذا خم نشوید. سرتان را خم نکنید تا چنگال یا قاشق را به دهان برسانید.

 

۵.پوزش جهت ترک میز غذا

اگر به هر دلیلی مجبور شدید میز غذا را ترک کنید بکوشید تا کمترین مزاحمت را برای اطرافیان به وجود آورید. مؤدبانه و آرام پوزش بطلبید دستمال‌سفره را روی صندلی بگذارید و بی‌سروصدا میز را ترک کنید. اگر هنگام صرف غذا سرفه یا عطسه‌تان گرفت آرام سرتان را به‌طرف شانه برگردانید و ازدستمال‌کاغذی و یا دستمال شخصی استفاده کنید.

 

۶.نگاهی به چیدمان میز غذا

آداب حضور برسرمیزغذا-چیدمان میزغذا

برای آگاهی به نحوه کاربرد ابزارهای غذاخوری ابتدا باید طرز چیدن ابزارها را روی میز یاد بگیرید. هرگاه چنگال سالاد یا قاشق دسر در چیدمان میز دارید آن‌ها را در جای مخصوص خود قرار دهید. گاهی اوقات بشقاب سالاد همراه با سالاد ارائه می‌شود و از قبل روی میز قرار دارد همچنین وسایلی مانند بشقاب دسر، فنجان چای و قهوه از قبل روی میز قرار دارد.در واقع دو اصلی که در رابطه با آداب غذا خوردن مهم است.

خواه رسمی باشد یا غیررسمی چنین است. مایعات در سمت راست قرار می‌گیرند و جامدات سمت چپ. در خوردن اول با کارد و چنگالی شروع می‌کنید که از بشقاب دور هستند بعد آن‌هایی رابرمی‌دارید که در کنار بشقاب قرار دارند.

بشقاب اصلی غذا باید مقابل هر صندلی و در مرکز قرار بگیرد. در میهمانی‌های رسمی اغلب از زیر بشقابی استفاده می‌شود و بیشتر جنبه تزئین و به هماهنگی کمک می‌کند.در اغلب چیدمان‌های رسمی میز غذا، نمک و فلفل وجود دارد.

 

۷.مناسبت‌های میهمانی‌های رسمی

در بعضی از میهمانی‌های رسمی کارتی وجود دارد که در آن بخش‌هایی از غذا که سرو می‌شود نوشته‌شده است. تاریخ مکان و مناسبت ضیافت
بالای کارت درج‌شده است. و میهمانان این کارت را به‌عنوان یادگاری نگه خواهند داشت. هرگاه در یک مناسبت رسمی پشت میز غذا می‌نشینید بدانید تا وقتی‌که میزبان یا میهمان برجسته از جمع شروع به خوردن نکرد شما سروع به خوردن غذا نکنید. نان یا روی میز موجود است و یا دور چرخانده می‌شود. و اگر سبد نان مقابل صندلی شماست وظیفه‌دارید آن را دور بچرخانید و اگر میزگرد است نان را به فرد سمت راست خود تعارف کنید و خودتان نباید بردارید تا وقتی‌که دوباره سبد نان به شما برگردد. ولی اگر میز مستطیل شکل باشد اول خودتان بردارید. بعد به فرد سمت راست تعارف کنید.

 

 ۸.جایگاه سوپ در آداب حضور برسر میز

جایگاه سوپ در آداب حضور برسر میز

سوپ به روش‌های مختلف سرو می‌شود درون پیاله یا فنجان، سرد و یا گرم . رقیقش را با یک قاشق بیضی‌شکل بزرگ و خامه‌دارش را با یک قاشق گرد کوچک مخصوص سوپ سرو می‌شود.

 

۹.سالاد

سالاد قبل یا بعد از غذای اصلی سرو می‌شود. اگر تک‌های سالاد بزرگ بود می‌توانید از کارد غذاخوری استفاده کنید. اگر سالاد بخشی از غذای اصلی باشد از چنگال استفاده می‌کنیم. ولی در ضیافت‌های رسمی که سالاد بخشی از وعده غذایی است از کارد استفاده می‌شود.

 

۱۰.نقش غذای اصلی در آداب حضور بر سر میز

نقش غذای اصلی در آداب حضور بر سر میز

غذای اصلی که غالباً گوشت گوساله یا مرغ یا اردک، یا گوشت گوسفند است که از گوشت گوساله  آبگوشت، و انواع خورش ها و چلوگوشت و انواع کباب ها مانند: کوبیده ، چنجه، جوجه و بختیاری، همچنین چلوباقالی تهیه می گردد. گرچه آبگوشت غذای رسمی نیست ولی ایرانیان از تهیه و خوردن آبگوشت لذت می برند
سیب‌زمینی سرخ‌کرده بخشی از غذای ضیافت‌های رسمی نمی‌باشد. اگر استیک بزرگی سفارش دادید آن را سه قطعه کنید.ولی هرگز به قطعات کوچک‌تر تقسیم نکنید.

 

۱۱.دسر

آداب حضور برسر میز-سالاد

اگر دسر شامل بستنی بود از قاشق دسر استفاده کنید ولی اگر کیک سرو شد از قاشق و چنگال دسر استفاده کنید. بعضی‌اوقات میوه تازه و پنیر
به‌عنوان دسر سرو می‌گردد باید آن‌ها را به‌وسیله کارد و چنگال دسر میل فرمایید.

 

۱۲.میوه های هسته دار

زیتون و غذاهای هسته دار

زیتون و دیگر غذاهای هسته‌داراز این قبیل را بعدازاینکه درون بشقابتان قرار گرفت می‌توانید با دست‌بردارید. .زیتون را با انگشت شصت و سبابه میل فرمایید. اگر سالاد شامل زیتون با هسته باشد آن را به چنگال به دهان برید و با چنگال هسته را بیرون آورید. هرگز نباید دستتان را درون سالاد کنید. هسته را در بشقاب قرار دهید.

 

نتیجه‌گیری :

از مهم‌ترین قسمت‌های آداب معاشرت آداب حضور برسرمیز غذا می‌باشد که از مهم‌ترین تمایزهای بین انسان و حیوان است. رفتار صحیح سبب اعتمادبه‌نفس و بروز شخصیت افراد می‌باشد که از میزان اطلاعات و آگاهی آن‌ها نشات می‌گیرد. در آداب حضور برسر میز غذا نه‌تنها صرف غذا مهم است بلکه چیدن میزغذا و روش‌های استفاده از وسایل جهت صرف کردن غذا  مهمتر می باشد.

هرچقدر در چیدن میز غذا اصول رعایت شده باشد آن میز از چیدمان بهتری برخوردار است و موردتوجه مراجعین قرار می‌گیرد. افراد باید آن‌چنان سطح اطلاعات بالایی درزمینه حضور برسر میز غذا داشته باشند و به طرز عملی اطلاعات خود را به نمایش بگذارند.

 

لطفا دیدگاه ارزشمندتان را در قسمت نظرات سایت برای هر مقاله درج نمایید.

 

حتماً بخوانید: الگوی رعایت ادب برای دیگران باشید

 

فهرست مطالب

دانلودPDFمقاله
به این مطلب امتیاز دهید
4.6/5

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید
این مطالب را هم حتما بخوانید

1 نظر در “آداب حضور برسر میزـ اهمیت آداب معاشرت غذاخوردن

  1. zahrasepehrerafd گفت:

    عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
وبلاگ
خانه

برای دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت ایمیل خود را وارد کنید

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی

لینک دانلود برایتان ایمیل می شود پس برای دانلود ایمیل صحیح تان را وارد کنید.

 

لطفا جهت تایید ایمیل حتماً پوشه اسپم را بررسی نمایید.

دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی در موقعیت های مختلف