<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<!DOCTYPE html> <html lang="en"> <head> <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1"> </head>
img { max-width: 100%; display: block; }

اعتمادبه‌نفس چیست؟راههای افزایش اعتمادبه‌نفس

اعتمادبه‌نفس چیست؟وراههای افزایش اعتمادبفس

اعتمادبه‌نفس چیست؟

اعتمادبه‌نفس به معنی اعتماد کامل به خود یا به عبارتی ایمان کامل به خود و اینکه فرد قدرت مقابله با چالش های زندگی، موفقیت را دارد؛ و اعتمادبه‌نفس لازمه درک واقع‌بینانه مسائل، توانایی‌ها و حس امنیت می‌باشد.این توانایی‌ها باعث به وجود آمدن اعتبار در افراد می‌شود و حس قوی بودن را ایجاد می‌کند تا با فشارها کنار بیاید و با چالش‌های زندگی فردی و شغلی مقابله کند؛ زیرا این ویژگی یک ویژگی مثبت است و به احساس راحتی در افراد کمک می‌کند.

باوجوداینکه اعتمادبه‌نفس مفهوم پیچیده‌ای ندارد ولی تعابیر مختلفی از آن به‌عمل‌آمده است و اعتمادبه‌نفس را می‌توان به معنی خودباوری دانست و اشاره به توانایی‌های شخصی دارد؛ و به این معنی که شخص به توانایی‌های خودش برای انجام کارها پذیرفتن مسئولیت‌های محوله و ارتباط برقرار کردن با دیگران اطمینان داشته باشد.

اعتمادبه‌نفس یک احساس فوق‌العاده است و باور کردنش مانند معجزه شروع به رخ دادن می‌کند.
یک فرد با خودباوری مناسب آماده پذیرش چالش‌های جدید می‌شود و با شرایط دشوار مقابله می‌کند و مسئولیت نابسامانی و به‌هم‌ریختگی را به عهده می‌گیرد.

در مجموع باید بدانیم که ایمان و اعتقاد منجر به تجربه خوب و تجربه خوب منجر به خودباوری می‌گردد این عوامل مانند حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستند تا ما را دررسیدن به اعتمادبه‌نفس کامل همراهی کند.البته اعتمادبه‌نفس در افراد بسته به مسائل مختلف است. شخصی در سخنوری اعتمادبه‌نفس کامل دارد یا شخصی در آشپزی و پخت‌وپز دارای اعتمادبه‌نفس زیادی است.

همچنین باید بدانیم که اعتمادبه‌نفس به عنوان یک امتیاز مثبت شخصیتی تلقی می‌شود و راههای مختلف افزایش اعتمادبه‌نفس را که بررسی کنیم می‌توانیم هم اعتمادبه‌نفس را افزایش دهیم و هم اینکه احساس مثبت بودن و خودباوری را در خودمان تقویت کنیم.وقتی احساس اعتمادبه‌نفس را تقویت می‌کنیم به یک فرد کامل تبدیل می‌شویم. با انتقاد سازنده بهتر برخورد می‌کنیم.

در صورت بروز مشکلات با آرامش به حل آن می‌پردازیم. به وجود آمدن آرامش باعث از بین رفتن استرس یا کم شدن آن می‌شود.در این صورت احتمال موفقیت‌های مالی افزایش می‌یابد و حالت خوش‌رویی، خوش طبعی و نشاط بیشتری در شما به وجود می‌آید.

 

 

عدم اعتمادبه‌نفس و پیامدهای آن

عدم اعتمادبه‌نفس به دلیل ترس از شکست یا کمرویی یا خجالتی فرد را از رسیدن به فرصت‌های جدید کاری و رابطه‌های عاشقانه دور می‌کند. افرادی که اعتمادبه‌نفس کافی ندارند غالباً در موقعیت‌های گلوگاه زندگی مثبت عمل نمی‌کنند.و این به دلیل نداشتن خودباوری کافی است؛ و همواره از قرار گرفتن در موقعیت‌های مهم دچار ترس و اضطراب شدید می‌شوند. همین عوامل در شخصی با عدم اعتمادبه‌نفس باعث ارتباط مناسب قرار نکردن با جنس مخالف، عدم پیشرفت شغلی و تحصیلی، عدم انتخاب همسر مناسب و یا نامناسب می‌شود.

در اعتمادبه‌نفس پایین عوامل مختلفی دخیل هستند:
۱. ژنتیک
۲. اخلاق ومنش
۳. زمینه‌های فرهنگی
۴. تجربه‌های کسب‌شده در زندگی
۵. روش تربیت فرزندان
۶. ناهنجارهای زندگی
۷. برداشت‌های کودکی
این عوامل از کنترل ما خارج هستند و راههای زیادی برای به دست آوردن خودباوری در زندگی وجود دارد.

درهرصورت باید بدانیم که کمبود اعتمادبه‌نفس تقصیر شما نیست اما باید بدانیم که اعتمادبه‌نفس داریم و نشان‌های کمبود آن را بدانیم؟
علائم کمبود اعتمادبه‌نفس
۱. عذرخواهی بعد از هر حادثه یا اتفاق
۲. اعتقاد به خوش شانس بودن یا بدشانس بودن
۳. پنهان‌کاری یا پنهان شدن برای مدت طولانی
۴. همیشه در انتظار یک خبر بد بودن
۵. کوشش برای جلب نظر مثبت دیگران
۶. از عوامل دیگری که می‌توان آن را نشانه عدم اعتمادبه‌نفس دانست. مردد بودن و نپذیرفتن تعارف
۷. همیشه نگران بودن
۸. اعتماد نداشتن به خود و قضاوتش
۹. بهانه‌گیری و سرزنش دیگران.
۱۰. عدم برخورد مناسب با باز خود سازنده به دلیل نداشتن نقاط قوت
۱۱. عدم پذیرش مسئولیت و ترس از موقعیت رهبری.
۱۲. مقایسه خود با دیگران.
۱۳. عدم ابراز عقیده برای جلب رضایت دیگران.

 

راههای افزایش و تقویت اعتمادبه‌نفس

راههای افزایش و تقویت اعتمادبه‌نفس

اعتمادبه‌نفس یک ویژگی ذاتی و ثابت نیست بلکه توانایی است که به مرور زمان به دست می‌آید و بهبود پیدا می‌کند و اعتمادبه‌نفس اجتماعی در برخوردهای اجتماعی و محیط‌های کاری ایجاد می‌شود.ما در اینجا روش‌هایی را برای افزایش اعتمادبه‌نفس معرفی می‌کنیم و اطمینان داشته باشید با انجام آن‌ها روزبه‌روز به خودباوری بیشتری می‌رسید و اثراتش را در زندگی شخصی مشاهده می‌کنید.

 

۱. به ظاهر خود اهمیت بدهید.

به ظاهر خود اهمیت بدهید

اولین و ساده‌ترین کار موهای مرتب، صورت اصلاح‌شده و پوشیدن لباس مناسب، کفش‌های واکس‌خورده می‌تواند نشانه اهمیت شما به خودتان باشد.
البته عوامل تأثیرگذار بسیاری وجود دارد که افزایش اعتمادبه‌نفس را موجب می‌شود ولی ما در اینجا به این جند مورد بسنده کرده‌ایم.

 

۲. مثبت فکر کردن (خوش فکر بودن)

جلوگیری از افکار منفی و ورود آن‌ها به ذهنتان؛ و این تمرین بسیار مهمی است و سعی کنید بافکر مثبت به انسان‌ها و اتفاقات اطراف بنگرید و بعد متوجه می‌شوید که چقدر در اعتمادبه‌نفس شما تأثیرگذار است.

 

۳. خود را بشناسید.

برای به دست آوردن اعتمادبه‌نفس بدون آگاهی کامل از وجود خودتان نمی‌توانید موفق شوید در برخورد با افکار منفی و جایگزین کردن اعتمادبه‌نفس دشمن شما خودتان هستید. هرچه اطلاعات و آگاهی‌های وجود خودتان را بشناسید بهتر درصدد رفع آن برمی‌آیید.برای شناخت خودتان وقت بگذارید. به افکارتان گوش دهید یکدل نوشته در مورد خودتان بنویسید.و تمام جنبه‌های شخصیتی خودتان را تجزیه‌وتحلیل کنید.

 

۴. مثبت عمل کردن.

مثبت فکر کردن و جلوگیری از افکار منفی گرچه اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد؛ اما به‌تنهایی کافی نیست و باید آن را در تمام‌کارهای روزانه در عمل نشان دهید.همیشه کارهای مثبت انجام دهید و مطمئن باشید تأثیر آن را در زندگی مشاهده خواهید کرد.

 

۵. مهربان و باسخاوت بودن

مهربان و باسخاوت بودن

هرچه قدر با دیگران مهربان و باسخاوت رفتار کنید. دیدی که از خودتان دارید بهتر می‌شود. خوش‌رفتاری با دیگران و برخوردهای مناسب اجتماعی یکی از بهترین راههای افزایش اعتمادبه‌نفس است.که تأثیر مثبت دارد.

 

۶. آماده شدن قبل از انجام هرکاری

شکست‌های پی‌درپی موجب از بین رفتن اعتمادبه‌نفس می‌شود بنابراین برای انجام هرکاری باید به‌اندازه کافی خود را برای انجام آن آماده کنید و به چشم رقیب به آن نگاه کنید؛ بنابراین ایجاد آمادگی یکی از بهترین راههای افزایش اعتمادبه‌نفس می‌باشد.

 

شناسایی اصول و دنبال کردن آن

داشتن زندگی روبه رشد و ترقی نشانه آن است که ما اصول رفتارها و عملکرد خود را می‌شناسیم؛ و همین شناسایی به دست آوردن کلید موفقیت در زندگی می‌گردد مخصوصاً اگر مطابق آن اصول رفتار و عمل کنیم.داشتن رفتار و عمل صحیح اصول را برای ما در اولویت قرار می‌دهد؛ و موجبات پیشرفت و ترقی ما را در اهدافی که در نظر داریم فراهم می‌سازد و همین امر می‌تواند برتری ما را نسبت به سایر افراد اثبات نماید.

گاهی رفتارهای کلامی و حرکات بدن آن‌چنان تأثیری در مخاطبین ما می‌گذارد که باوجود کوچک و ساده بودن این رفتارها تأثیر عمیقی در مخاطبین ما دارد بنابراین باید در نظر بگیریم. اگر می‌خواهیم شخصی تأثیرگذار باشیم باید در عین اقتدار آرام و شمرده صحبت کنیم.و تسلط کامل خود را در حین گفتارو رفتارمان اثبات نماییم. آرام و شمرده صحبت کردن نشانی از حرف‌هایی است که ارزش شنیدن دارد؛ بنابراین با تسلط کامل گفته‌های خود را بیان کنید. ولی در این زمینه از افراط‌وتفریط بپرهیزید.

 

۱.زبان بدن صحیح

رفتار بدن یکی از عواملی است که تأثیر بسزایی در مخاطبین دارد و می‌تواند نشانی از اعتمادبه‌نفس یا برعکس آن باشد. درست ایستادن، باوقار رفتار کردن نه‌تنها برای ما ارزش دارد بلکه مخاطب با رفتار ما می‌تواند میزان اقتدار و اعتمادبه‌نفس ما را محک بزند؛ و به پختگی و صلابت ما پی ببرد.
بنابراین باید سعی کنیم که از نظر رفتار و گفتار هماهنگ باشیم. تا مخاطب بتواند راجب ما درست قضاوت کندو در نتیجه این قضاوت‌های صحیح ما مورد تأیید بگیریم و یا برعکس.

ما باید صلاحیت خود را افزایش دهیم. یک نویسنده باصلابت با تمرین، مهارت نوشتن خود را توسعه می‌دهد. توسعه مهارت می‌تواند در همه زمینه‌های زندگی شخصی و اجتماعی باشد.که می‌تواند ورزش کردن و نحوه ارتباط با دیگران را شامل گردد. یک فرد موفق سعی می‌کند با افزایش مهارت‌های خود صلاحیتش را برای انجام کارها و مسئولیت‌ها افزایش دهد.

 

 

۲.تعیین اهداف کوچک در جهت رسیدن به هدف نهایی

برای رسیدن به اهداف بزرگ مستقیم به‌طرف هدف مرد نظر حرکت کردن چه‌بسا زمینه شکست ما را فراهم کند. بلکه باید هدف خود را خردکنیم و از یک هدف بزرگ چندین و چند هدف کوچک بسازیم.با حرکت به‌سوی این اهداف کوچک در دراز مدت و در نهایت به هدف بزرگمان نزدیک شده و به آن دست می‌یابیم.

پیشگیری از شکست دررسیدن به اهداف نشانی از اعتمادبه‌نفس کامل می‌باشد و همین امر احساس خوبی را ایجاد می‌کند.تلاش کردن درزمینهٔ رسیدن به اهداف خرد نشان از اعتمادبه‌نفس بالا و به وجود آوردن زمینه موفقیت و دستیابی به اهداف بزرگ‌تر است.

 

پیشگیری از عادت‌های نامناسب و در صورت امکان تغییر دادن آن‌ها

داشتن عادت ناپسند در همه افراد کم‌وبیش قابل رویت است و هیچ‌کس از این امر مستثنی نیست.
این عادت دارای انواع مختلف است. مثلاً، تیک‌های عصبی، سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی، آروغ زدن، تحت تاثیر قرار صحبت کردن در اثر بزاق دهان…؛ و یا هر موردی دیگری که می‌توان در جهت تغییرات با آن مبارزه کرد.هرچه قدر این عادات ناپسند کمتر باشد. اعتمادبه‌نفس بیشتری در شخص قابل رؤیت می‌باشد؛ و دید اطرافیان نسبت به شما بهتر خواهد بود.

 

۱.تمرکز کردن

تمرکز کردن بر روی مشکلات موجبات پیدا کردن راه حل‌های مناسب را به وجود می‌آورد؛ بنابراین نباید روی مشکلات دور تکرار بزنیم بلکه باید تمرکز کنیم که چگونه و از چه راه‌هایی می‌توانیم مشکل را از سر راه برداریم.تمرکز بر روی حل مسئله ها و از بین بردن مشکلات یکی از عواملی است که تاثیربسزایی بر روی افزایش اعتمادبه‌نفس دارد.

 

۲.تبسم

چهره شاد و بشاش و روی باز نه‌تنها حال شمارا خوب می‌کند بلکه می‌توانید با دیگران بهترین و شایسته‌ترین رفتار را داشته باشید. یک عمل ساده مانند تبسم کردن، اتفاقات مثبت را مانند دومینو به دنبال خوش رقم می‌زند و در نتیجه مجموع این عوامل سبب اعتمادبه‌نفس بالا در وجود شخص می‌گردد.

 

۳.پذیرش مسئولیت

پذیرش مسئولیت در مورد اعتمادبه نفس

شخصی می‌تواند پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند که در وجودش احساس مسئولیت و قبول آزادانه مسئولیت را بپذیرد؛ و در این زمینه سپاسگزار باشد؛ که با تواضع و فروتنی زمینه ایجاد یک حس خوب و مثبت را در وجودتان تداعی می‌کند.

 

۴.ارزش به خود

یکی از بارزترین علامت های اعتمادبه‌نفس ارزش به خود و انجام کارهایی است که این ارزش را به اثبات می‌رساند. بر هیچ انسانی پوشیده نیست که ورزش کردن چه تأثیر مثبتی نه‌تنها در وضعیت فیزیکی دارد بلکه همین ورزش ساده موجبات ترشح مواد شیمیایی در مغز و سایر اندام‌های بدن را فراهم می‌سازد که باعث سلامتی و سرزندگی و انجام کارهای مثبت و تأمین انرژی ما را فراهم می‌سازد.

لازم است بدانیم که ورزش کردن موجبات افزایش اعتمادبه‌نفس را در نوجوانان و جوانان فراهم می‌آورد.ورزش کردن زمینه فعال بودن را فراهم می‌کند و از بروز حالاتی مانند به بطالت گذراندن وقت، حالت رکود و رخوت جلوگیری می‌کند؛ و با ورزش کردن فعالانه از درگیری ذهن و بدن با بیکاری و منفعل بودن جلوگیری کنیم و این کار میسر نمی‌شود مگر با انجام کارهای کوچک، حس مفید بودن با انجام کارهای کوچک می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری

پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که با اعمال رفتارهای مثبت ریز و درشت می‌توانیم زمینه اعتمادبه‌نفس و ویژگی‌های آن را در وجودمان پرورش دهیم زیرا این خصوصیت اکتسابی است و با ارتباطات اجتماعی صحیح موجب پرورش این صفت شایسته گردیم.
و با رفتارهایی که در کل این مقاله گفته شد زمینه شکفته شدن این حس زیبا را پدید می‌آوریم و موجبات تأثیرگذار بودن خود را در اذهان مخاطبین به اثبات می‌رسانیم با آرزوی موفقیت

 

حتما بخوانید: نکات مهم آداب خداحافظی و آداب تماس تلفنی

 

فهرست مطالب

دانلودPDFمقاله
به این مطلب امتیاز دهید
4.6/5

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید
این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
وبلاگ
خانه

برای دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت ایمیل خود را وارد کنید

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی

لینک دانلود برایتان ایمیل می شود پس برای دانلود ایمیل صحیح تان را وارد کنید.

 

لطفا جهت تایید ایمیل حتماً پوشه اسپم را بررسی نمایید.

دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی در موقعیت های مختلف