<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<meta name="google-site-verification" content="xD73-MLbzzjfc-o-xUInBv8q1t4YXoe0nZxgTEGBrxk" />
<!DOCTYPE html> <html lang="en"> <head> <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1"> </head>
img { max-width: 100%; display: block; }

ویژگی‌های همسایه خوب چیست؟

ویژگی‌های همسایه خوب چیست؟

۱۵ اقدامی که شمارا در نظر همسایه‌تان بهترین همسایه دنیا تبدیل می‌کند.

آیا دائماً در آپارتمان خود موسیقی را با صدای بلند گوش می‌دهید و همسایه‌تان را مجبور به نشان دادن عکس‌العمل می‌کنید؟ اگر جوابتان به این پرسش مثبت است متأسفانه این‌طور به نظر می‌رسد که شما همسایه باملاحظه‌ای نیستید! در اکثر جاهای دنیا همسایه‌های پرسروصدا و شلوغ جز بدترین و نامناسب‌ترین همسایه‌ها هستند وزندگی کردن را برای همه دچار چالش می‌کنند.

اگر در مجتمعی آپارتمانی زندگی می‌کنید همواره باید به میزان سروصدایی که تولید می‌کنید توجه کرده و متوجه باشید که برای دیگران موجبات ناراحتی را فراهم نکنید. افزون براین برای اینکه یک همسایه خوب باشید باید اقدامات دیگری را نیز انجام دهید. در این مقاله ۱۵ اقدامی را شرح می‌دهیم که در نظر دیگران شما بهترین همسایه دنیا می‌شوید.

 

 

۱. اگر همسایه‌ای را دیدید، سلام کنید

اگر همسایه‌ای را دیدید، سلام کنید

در اکثر مواقع همسایه خوب بودن به همین سادگی است هنگامی‌که فردی را در بیرون از آپارتمان یا محوطه دیدید به او سلام بدهید. دست دادن با همسایه‌ها یا دست تکان دادن برای آن‌ها موجب به وجود آمدن علاقه میان شما و ایشان را فراهم می‌کند؛ و ممکن است به گفتگوی دوستانه خاتمه پیدا کند. سلام کردن اندک اقدامی است که قادرید برای به وجود آوردن دوستی انجام دهید.

 

 

۲. داخل راه‌پله آپارتمان و محوطه پارکینگ نظافت را رعایت کنید

داخل راه‌پله آپارتمان و محوطه پارکینگ نظافت را رعایت کنید

اکثر افراد از زندگی کنار فرد تنبل بیزار هستند؛ بنابراین تا آنجا که برایتان مقدور است در تمیز کردن محوطه داخل و بیرون آپارتمان کوشا باشید. کفش‌های بی‌استفاده، برگ درختان و زباله‌ها را حتماً در سطل آشغال جمع‌آوری شهرداری بریزید تا به‌موقع توسط ماشین‌های زباله بر شهرداری برده شوند. عدم نظافت در آپارتمان موجب رشد موجودات موذی ازجمله سوسک و موش می‌شود که بر سلامت عمومی کلیه همسایه‌ها تأثیرگذار است.

 

 

۳. اگر از همسایه چیزی قرض کرده‌اید در زمان مقرر آن را پس دهید

شاید با همسایه‌تان روابط دوستانه‌ای داشته باشید. در این صورت ممکن است از آن‌ها چیزی قرض بگیرید. در تلاش باشید چیز‌هایی که از همسایه قرض می‌گیرید به‌موقع به آن‌ها پس دهید. اگر قادر نباشید وسیله‌ای مانند چرخ‌گوشت یا جاروبرقی را به‌موقع به همسایه پس دهید موجبات کدورت آن‌ها را فراهم می‌کنید.

 

 

۴. مشکلات را بدون خجالتی با همسایه در میان بگذارید.

اگر با گفته‌ها یا کاری که همسایه انجام داده به مشکل برخوردید؟ در تلاش باشید سریع و قبل از آنکه این موضوع به یک مشکل حاد تبدیل شود به آن رسیدگی کنید. با همسایه صحبت کنید و باروی باز و بشاش مسئله را با ایشان در میان بگذارید. تنها درصورتی‌که حس خطر به شما دست داد با پلیس یا مدیر ساختمان در تماس باشید.اغلب همسایه‌ها براین باورند که اگر مشکلی با همسایه پیدا کردید به‌جای این‌که موضوع را با دیگران بگویند، مستقیم پیش همسایه بروند و به ایشان مسئله را توضیح دهند با این اقدام می‌توان روابط دوستانه‌تری برقرار نمود.

در اکثر مواقع گفتگوی کوتاه و بجا با همسایه از بروز مشاجره‌های بزرگ و کسالت‌آور جلوگیری می‌کند. مثلاً اگر همسایه‌ای نیمه‌شب‌ها صدای ضبطش را بلند می‌کند. حتماً لزومی ندارد که به مدیر ساختمان شکایت خود را ببرید و یا همسایه اهانت کنید. در اولین اقدام به ایشان تذکر شفاهی بدهید این امکان وجود دارد که همسایه تازه‌وارد از میزان ضخامت دیوارهای آپارتمان اطلاع نداشته باشد.

همسایه خوب با همکار و رفیق یا همسر مهربان تفاوت چندانی نمی‌تواند داشته باشد. در اکثر این روابط باید دقت و حساسیت کافی داشته باشید؛ و در تلاش باشید که باادب و بانزاکت رفتار کنید. امکان دارد که آپارتمان‌نشینی همراه با مشکلاتی باشد. ولی برای برقراری ارتباط دوستانه با همسایه فرصت خوبی به وجود می‌آورد. داشتن همسایه خوب ارزش تحمل کردن مشکلات را دارد.

 

 

۵. همه ملزم به رعایت قوانین آپارتمان هستند.

در اکثر آپارتمان‌ها برای زندگی راحت‌تر و بهتر معمولاً قوانینی وضع می‌کنند و انتظار دارند که همه همسایه‌ها آن‌ها را رعایت کنند. این دستورالعمل‌ها امکان دارد که در مورد هر چیزی باشد.
۱. محل پارک کردن خودروها
۲. روش دفع زباله‌ها
۳. حفظ سکوت هنگام رفت‌وآمد در راهروها
۴. زمانی برای ایجاد سروصدا (مثلاً پخش موسیقی یا میخ زدن به دیوار)
قوانین وضع می‌شوند تا محل سکونت برای همه به مکانی دوستانه‌تر، پاکیزه‌تر و شاداب‌تر تبدیل شود. اگر این قوانین را رعایت نکنید در محله و آپارتمانتان دوستان خود را از دست می‌دهید.

 

 

۶.در مهمانی ها کمتر سروصدا کنید

در مهمانی ها کمتر سروصدا کنید

در آپارتمان شما حتماً برای مهمانی قوانین خاصی وجود دارد؟ مثلاً از ساعتی تعیین‌شده باشد که صدای موسیقی را کم کنید؟ حتی اگر چنین قوانینی وجود ندارد عقل سلیم حکم می‌کند که در طول هفته و بازمان تعطیلات تا ساعت ۱۰ شب سکوت را رعایت کنید.

شاید با همسایه‌تان ارتباطی دوستانه داشته باشید. در این صورت قادرید آن‌ها را به مهمانی‌تان نیز دعوت کنید و اصلاً نگران آن‌ها نشوید. اگر آپارتمان شما دارای سالن اجتماعات است. به‌جای ایجاد سروصدا در آپارتمان این سالن را برای مهمانی‌هایتان اجاره کنید. در اکثر مواقع این سالن‌ها درجایی دورتر از آپارتمان‌ها ساخته می‌شوند و به این طریق مزاحمت کمتری برای همسایه‌ها به وجود می‌آید.

 

 

۷. از حیوانات خانگی خود مراقبت کنید

اگر داشتن حیوان خانگی در مجتمع شما مانعی ندارد. از ایجاد سروصدا بپرهیزید. سگتان را آرام کنید تا با ایجاد سروصدا مزاحمت برای همسایه‌ها ایجاد نکند. اگر حیوان خانگی‌تان را به بیرون از آپارتمان برده‌اید اطمینان داشته باشید که جایی خرابی نکرده باشد. خاطرنشان می‌کنم که همه کودکان از حیوانات پشمالو خوششان نمی‌آید. اجازه ندهید که سگتان در راهرو به همسایه‌ها زیاد نزدیک شود. حتی اگر حیوانات خانگی‌تان بسیار زیبا و دوست‌داشتنی باشند که مردم آن‌ها را نوازش کنند.

 

 

۸. دوستانه رفتار کنید تا خیلی صمیمی نشوید

تبسم و دست تکان دادن در به وجود آوردن ارتباط دوستانه با دیگران راه راحت‌تری است. در موقع دریافت موارد پستی و دیدن همسایه‌ها در راهرو یا آسانسور به آن‌ها سلام کنید. احتیاجی نیست که هر موقع همسایه‌ها را دیدید ۱ ساعت با آن‌ها گفتگو داشته باشید. گفتگویی فشرده در مورد آب‌وهوا یا موضوعات اجتماعی روز روشی عالی برای ارتباطی خوب با همسایه است.نکته مهم در تلاش باشید که حال و هوای مکالمه را مثبت نگه‌دارید. در مورد همسایه‌ها غیبت نکنید یا هر دفعه که همسایه‌ای را می‌بینید از مشکلات زندگی‌تان برایش نگویید.

 

 

۹. علائم اجتماعی را یاد بگیرید

ویروس کرونا موجب شده است که مردم مثل قبل قادر نباشند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. خیلی از افراد مایل نیستند مثل قبل از کرونا با غریبه‌ها حرف بزنند و برخی دیگر قادر نیستند به‌اندازه کافی با دیگران ارتباط برقرار کنند. به زبان بدن همسایه‌ها توجه کنید. با اشتیاق طوری رفتار می‌کنند که هر چه سریع‌تر مکالمه را به پایان ببرند یا شاید می‌خواهند به مکالمه ادامه دهند.

اگر با یکی از همسایه‌ها به مشکل برخوردید حل آن را به شانس و اقبال نسپارید، ایشان را به‌صرف چای یا قهوه دعوت کنید همسایه خوب بودن به معنی صمیمی بودن با همه افراد مجتمع نیست. ولی داشتن روابط دوستانه با چند تَن از همسایه‌ها زندگیِ آپارتمان‌نشینی را برایتان دلپذیر می‌کند.

 

 

۱۰. به مکان پارک خودرو و امکانات رفاهی مجتمع توجه فرمایید

اگر برای خودرو قوانینی وجود دارد باید آن را رعایت کنیم. افزون براین اگر می‌دانید همسایه‌ای در اکثر مواقع خودروی‌اش را در مکانی خاص پارک می‌کند در تلاش باشید که آنجا پارک نکنید و از مهمان‌هایتان درخواست کنید که اتومبیلشان را جای دیگر پارک کنند. اگر از امکانات رفاهی مجتمع مثل استخر و وسایل تناسب‌اندام یا کباب‌پز بهره می‌برید در خاتمه باید آن‌ها را تمیز کنید،محوطه‌های ساختمان را مثل فضای خانه‌تان و حتی اموال عمومی متصور شوید. چون واقعاً عمومی هستند.

 

 

۱۱. خود را به سایر افراد معرفی کنید

اگر به‌تازگی به مجتمع جدیدی واردشده‌اید. باید خودتان را به بقیه معرفی کنید. حتی می‌توانید یک‌قدم جلوتر بگذارید و شماره تماستان را به بقیه بدهید. اکثر افراد حافظه‌ای بسیار قوی ندارند، پس اگر شرایط مهیا بود شماره‌تان را روی کاغذ بنویسید و به آن‌ها بدهید. تا نامتان فراموش نکنند. همیشه درصدد باشید نام همسایه‌هایتان را فراموش نکنید. شماره تماس آن‌ها را در گوش همراهتان ذخیره کنید. شایدم روی یک‌تکه کاغذ بنویسید و روی در یخچال بچسبانید.

 

۱۲. در جلسات برای حل مشکلات ساختمان حضور به هم رسانید

در جلسات برای حل مشکلات ساختمان حضور به هم رسانید

برخی از افراد به‌اندازه سایرین اجتماعی نیستند؛ اما زمانی که مشکلی در ساختمان بروز کرد همه باید در رفع مشکل همکاری داشته باشند. در اکثر مواقع لازم است که از حاشیه امن خود خارج شوید و در جلسه‌ها شرکت کنید. برای حل مشکلات مختلف به حرف‌های سایر همسایه‌ها توجه کنید و اگر راه‌حل درستی برای حل مشکل‌دارید آن را توصیه کنید.در تلاش باشید که در جلسه‌ها رفتاری درست داشته باشید. به‌ویژه اگر در مورد بقیه همسایه‌ها شناخت کافی ندارید.

 

۱۳. صداقت با همسایه را از یاد نبرید

در کنار همسایه‌ها در مکانهای مجتمع سعی کنید با آن‌ها صادق باشید. امکان دارد که همسایه‌ای به‌تازگی صاحب فرزند شده باشد؛ و گریه‌های نوزاد خواب دلپذیر را از شما سلب کرده باشد. تلاش کنید که آن‌ها را درک نمایید. اگر همسایه‌ای مجبور شد برای ساعتی کودکش را در خانه تنها بگذارد به او کمک کنید و برای چند ساعت از کودکش مراقبت نمایید.

 

۱۴. برای برقراری ارتباط با همسایه‌ها پیش‌قدم شوید

برای برقراری ارتباط با همسایه‌ها پیش‌قدم شوید

اگر همسایه‌هایی به‌تازگی وارد ساختمان شده‌اند به گرمی به استقبالشان بروید. در موقعیت‌ها و مناسبت‌های مختلف به آن‌ها خوراکی‌ها و غذاهای خانگی خوشمزه بدهید که پخته‌اید و در تلاش باشید که ارتباطی دوستانه برقرار سازید. این رفتارها قبلاً بیشتر رایج بود ولی اخیراً به فراموشی سپرده‌شده است.

 

 

۱۵. شبکه‌های اجتماعی را از یاد نبرید

امروزه شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های عالی برای برقراری ارتباط و معاشرت با دیگران به وجود آورده است. دریکی از شبکه‌های پیام‌رسان یک گروه ایجاد کنید و از همسایه‌های محترم درخواست کنید تا در آن عضو شوند. ایجاد گروه‌های همسایگی در این شبکه‌ها هم فرصت برقراری ارتباط را افزایش می‌دهد و در صورت بروز مشکل سریع‌تر به رفع آن اقدام می‌کنند.

 

نتیجه‌گیری:

اساسی‌ترین نکته برای اینکه همسایه خوبی باشیم این است که احترام همسایه را نگهداریم و تا جایی که امکان دارد با آن‌ها محترمانه رفتار کنیم. با انجام کارهایی که در این مقاله ذکر گردید می‌توانید زندگی را برای همه همسایه‌ها و سایر افراد مجتمع آپارتمانی راحت‌تر و خوشایندتر کنیم. با این روش‌ها آسانتر با همسایه‌ها کنار می‌آیید و ارتباطی عالی خواهید ساخت.شما برای اینکه همسایه‌ای مهربان باشید چه روشی در نظر دارید؟

 

حتمابخوانید: چطورکسل کننده نباشیم؟

دانلودPDFمقاله
به این مطلب امتیاز دهید
4.6/5

برچسب ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید
این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
وبلاگ
خانه

برای دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت ایمیل خود را وارد کنید

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی

لینک دانلود برایتان ایمیل می شود پس برای دانلود ایمیل صحیح تان را وارد کنید.

 

لطفا جهت تایید ایمیل حتماً پوشه اسپم را بررسی نمایید.

دانلود رایگان جزوه آداب معاشرت

free-book-download

راهکارهایی برای آموختن و به کار بستن رفتارهایی اجتماعی در موقعیت های مختلف